SOKAĞIN İSMİ DEĞİŞTİ, TABELA ASILDI

Okuduğunuz haber
ÇORUM’UN MANEVİ MİLLETVEKİLİ YİNE KONUŞTU

İSKİLİPLİ GENÇ, IRKÇI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLDÜ

Anasayfa   /    Siyaset    /    ÇORUM’UN MANEVİ MİLLETVEKİLİ YİNE KONUŞTU

ÇORUM’UN MANEVİ MİLLETVEKİLİ YİNE KONUŞTU

İYİ PARTİ ANKARA MİLLETVEKİLİ ŞENOL SUNAT, ÇORUM’UN İKTİDAR PARTİSİ MİLLETVEKİLLERİNİ VE VALİ MUSTAFA ÇİFTÇİ’Yİ ELEŞTİRDİ.

SİYASET      21 Subat 2020 - 00:30     0

ÇORUM’UN MANEVİ MİLLETVEKİLİ YİNE KONUŞTU

 

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, Çorum’un sorunlarını dile getirmek için bugün TBMM’de gündem dışı söz aldı. Sunat, yine Çorum iktidar partisi milletvekillerini kızdıracak ve Çorum siyasetinde çok konuşulacak sözler sarf ederken Vali Mustafa Çifçi’yide eleştirmesi dikkat çekti.

Şenol Sunat, Çorum’a AK Partili milletvekillerin sahip çıkmadığını, bu yüzden kendisinin Çorum’un sorunlarını burada dile getirdiğini kaydederek,bu şartlarda bile 4 milletvekilinin 3’ünü AK Parti çıkarmasına rağmen Çorum’un iktidar milletvekilleri çıkıpta, “ Bu şehre bu reva mıdır” diye sormadıklarından dolayın kendisinin sorduğunu, sonuna kadarda Çorum’un sorunlarını dile getireceğini ifade etti.

İyi Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, TBMM’deki konuşmasında Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’yide eleştirdi. Çorum Osmancık'ta kız öğrenci yurdunda doğal gazdan 105 öğrencinin zehirlendiği basına intikal ettiğinde, Vali Çiftçi’yi telefonla aradığını ancak telefonuna çıkmadığını hatta geri dönmediğini ileri sürdü.

Şenol Sunat’ın bugün Çorum’la ilgili TBMM’de konuşmasında meclis tutanaklarına yansıyan konuşması şu şekilde:

“Çorum bu kadar önemli bir şehir ama Çorum'a sahip çıkan yok. Çorumlular AK PARTİ iktidara geldiğinden beri büyük bir teveccüh gösterdiler. Bu şartlarda bile 4 milletvekilinin 3'ü AK PARTİ'li. Bir Çorum iktidar milletvekili çıkıp da "Bu şehre bu reva mıdır?" diye sormuyor. İşte bu yüzden ben soruyorum, işte bu yüzden ben takip ediyorum ve sonuna kadar da dile getireceğim.

Evet, sayın milletvekilleri, Çorum, son elli yılda kendi imkanlarıyla sanayileşmesini gerçekleştirmiş ve zamanın gereklerine uygun olarak sektörel dönüşüme ayak uydurmaya çalışan, girişimci, yenilikçi ve çalışkan insanların yaşadığı bir Anadolu kentidir. Tarihiyle, kültürüyle, ekonomiye olan katkısıyla ve ihracat performansıyla önde gelen bir şehrimizdir Çorum. Çorum ilimizin 2019 yılı ihracat tutarı 423 milyon dolar civarındadır. Çorum, ihracatı ithalatının üstünde olup dış ticaret fazlası olan ve ülkemize bu konuda katkı sağlayan ender illerden bir tanesidir.

“ÇORUM KÜLTÜR BAŞKENTİDİR”

Sayın milletvekilleri, Çorum aynı zamanda bir kültür başkentidir. On beş bin yıllık geçmişi ve merkezî ticaret yollarına olan yakınlığıyla tarihin her döneminde önemini korumuş olan Çorum ilimiz, tarihî, kültürel ve doğal değerleriyle turizm yatırımları için de cazip imkânlar sunmaktadır. Turizm açısından Çorum'un tarihî değerlerinin daha iyi tanıtılması ve gerekli yatırımların bir an önce yapılması gerekmektedir.

Evet, sayın milletvekilleri, Çorum ilimizin ihracatının ve kültürel cazibesinin artırılabilmesinin önündeki en büyük engel lojistikte ve ulaşımdaki zorluklardır. Lojistik merkezi kurulması sanayi, yatırım, ekonomi, istihdam ve kalkınmaya da büyük oranda katkı sağlayacaktır. "Sanayisini kendi imkânlarıyla geliştiren, ihracatı yarım milyar dolara yaklaşmış, binlerce yıllık bir kadim tarihe ev sahipliği yapan bu şehirde -yıllar önce söz verildiği hâlde- nasıl havalimanı ve demir yolu yapılmaz?" diye ilgili bakanlığa soru önergesi verdim. İktidarın bir Çorum milletvekili bize hak vereceği yerde basın aracılığıyla bize akıl vermeye çalıştı, "Siz Ankara Vekilisiniz, size ne Çorum'dan." dedi. Bilmiyorlar ki bu sayın vekiller, bizim için her karış vatan toprağı aynı derecede kıymetlidir. Daha sonra, Bakanlık önergemize cevap verdi ve dedi ki: "Çorum'a havalimanı yapmayacağız. Demir yolunun etüdü de daha 2020 yılının sonunda bitecek." yani özetle "Çorumlular, havalimanını unutun, demir yolunu da daha çok beklersiniz." Değerli milletvekilleri, bu cevaptan sonra bu kürsüye çıkmak ve konuşmak şart olmuştu.

Çorum bu kadar önemli bir şehir ama Çorum'a sahip çıkan yok. Çorumlular AK PARTİ iktidara geldiğinden beri büyük bir teveccüh gösterdiler. Bu şartlarda bile 4 milletvekilinin 3'ü AK PARTİ'li. Bir Çorum iktidar milletvekili çıkıp da "Bu şehre bu reva mıdır?" diye sormuyor. İşte bu yüzden ben soruyorum, işte bu yüzden ben takip ediyorum ve sonuna kadar da dile getireceğim.

“SAYIN VALİ KİMSENİN ADAMI, KİMSENİN TARAFI OLMAMALISIN”

Sayın milletvekilleri, geçen aylarda Çorum Osmancık'ta kız öğrenci yurdunda doğal gazdan 105 öğrencinin zehirlendiği basına intikal etti. Valiyi arıyorum, Vali Bey telefonlara çıkmıyor hatta geri dönme nezaketinde bile bulunmuyor.
Çorum Valisi Mustafa Çiftçi'ye buradan sesleniyorum: Eski Meclis Başkanı Sayın Kahraman'ın Özel Kalem Müdürlüğünden sonra Vali yapıldın. Siyaset yapamazsın Sayın Vali, kimsenin adamı, kimsenin tarafı değilsin, olmamalısın. Devlet terbiyesi bunu gerektirir.

“ÇORUM İNTİHARLARLA SARSILDI”

Çorum peş peşe intiharlarla sarsıldı. Son bir ay içinde gencecik 3 kişi, 2'si kendini asarak, 1'i bileklerini keserek intihar etti, ekonomik sıkıntılardan sayın milletvekilleri.
Soğan ihracatı kısıtlandı, soğan üreticileri yollara döküldü; dışarıdan ithal edilen soğanlar yüzünden ellerindeki soğanlar çürümeye bırakıldı. Hani, hatırlarsınız, geçen sene terörist ilan edilmişlerdi soğan üreticileri.

“KİREMİT FABRİKALARI KAPATILIYOR”

Ülkemizin kiremit tüketiminin yüzde 40'ını, tuğla tüketiminin yüzde 10'unu karşılayan Çorum'da artık kiremit fabrikaları kapatılıyor; çoğu kapandı, kalanlar da kapatılıyor.
Evet, ceviz üreticileri, çeltik üreticileri birçok sıkıntıyla boğuşuyor. Bizler, İYİ PARTİ olarak Çorum'dan milletvekili çıkaramadık ama Çorum ilimizin her türlü mağduriyetinin giderilmesi noktasında var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Belki bu gayretimiz birilerine ders olur; ekmeğini yedikleri, suyunu içtikleri şehre olan borçlarını ödemek için rantın değil, Çorumluların yanında olurlar.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ